Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí sporty od A do Z

7. 9. 2006

Obrazek

Agility

Jistě všichni znáte klasický koňský parkur – na vyhrazeném prostoru jsou umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. No a z toho kolem roku 1978 v Anglii vznikl pro psy sport zvaný agility. Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestření přestávky při světoznámé Cruftově výstavě. Dnes agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospělí, ale i důchodci, a to na celém světě. Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa.Určité rozdíly mezi psím a koňským parkurem jsou, a to především ve velikosti překážek (ty psí jsou mnohem menší). Psi jsou však mnohem pohyblivější, takže kromě klasických skokových překážek mívají v parkuru zařazen i slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, skok daleký, proskokový kruh, pevný a látkový tunel. Dalším, poměrně podstatným rozdílem je to, že psovod na psovi nesedí jako jezdec na koni, ale běží vedle něj. Pes nemá vodítko ani obojek a psovod jej ovládá pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním. Vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba.

Odkazy:  Klub agility ČR

Obrazek

Coursing 

Cílem coursingu je ulovit kořist, kterou představuje kůže tažená navijákem. Dráha dlouhá 700 metrů je navržená tak, aby psi museli projevit své schopnosti lovu. Startují vždy dva psi stejné rasy a stejného pohlaví, kteří jsou od sebe odlišeni bílou a červenou dečkou. Běží na trati, kde se několikrát mění směr, překonávají přírodní, lehce kopcovitý terén s překážkou. Dostih se běží na dvě kola, které se od sebe navzájem liší místem startu a překážkou. Všechny překážky jsou upraveny tak, aby nedošlo k jakémukoli zranění. Výkon psů je hodnocen rozhodčími podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost, tyto kritéria jsou samostatně bodována, celkový maximální počet bodů jednoho kola je 100 bodů, aby pes mohl postoupit do druhého kola, musí v prvním kole získal alespoň 50 bodů. Lov kořisti v cíli nekončí, jak byste si mohli myslet, psi jsou lovem natolik zabráni, že majitelé je od návnady často nemohou odtrhnout a musí je odnést v náručí. Pejskové jsou za své "sportovní" výkony náležitě odměněni a to díky sponzorům.

Odkazy:  Brněnský coursing kub 

               Sdružení moravskoslezského coursingu

 

Dogdancing

Dogdancing je poměrně mladá disciplína, která si však nachází čím dál více obdivovatelů. Snad ve většině dnešních specializovaných psích časopisů, nalezneme informace, návody i jiné zprávy ze světa tance se psem. V této disciplíně jde především o souhru psa a psovoda, která je doprovázená a podbarvovaná hudbou. Tato disciplína je jedna z divácky nejoblíběnějších.

Odkazy: Dog dancing klub Czek Republik

 

 Také tento psí sport se zrodil poměrně nedávno. Vše závisí na zručnosti páníčka a psa a také jejich fantazii. Ovšem potřebujete k tomu také minimálně jeden či více létajících talířů.

Obrazek

Dogfrisbee 

Existuje několik druhů závodu. Při Minidistance má tým k dispozici jen 1 disk. Hřiště je rozděleno po 10 yardech (nebo metrech) a čím dál od psovoda pes talíř chytí, tím více získává bodů. Za chycení ve výskoku se připočítávají další body. Dvojice má na celou akci 90 sekund a počítá se jí 5 nejlepších pokusů. Nejenže člověk musí být zdatný házeč, ale je taky potřeba pořádný sprint psa, neboť chycený disk musí co nejrychleji aportovat zpět páníčkovi, aby mu jej mohl znovu hodit. Při Longdistance není stanoven časový limit a tým má 3 pokusy na to, aby pes chytil disk v co největší vzdálenosti od hráče, přičemž se posléze počítá pouze nejdelší hod. Freestyle je nejefektnější a nejzajímavější disciplína dogfrisbee. Tým má 2 minuty a 10 disků na to, aby předvedl naučenou sestavu triků. Hodnotí se zaujetí psa a jeho aportovací, fyzická a chytací dovednost, rozmanitost hodů hráče a jeho schopnost „organizace disků“ (plynulé sbírání přiaportovaných disků), povinné prvky - 2 různé overy (pes přeskakuje přes tělo hráče), 2 různé vaulty (pes se odráží z těla hráče), multiple (3 po sobě rychle jdoucí hody), dog catch (chycení psa ve vzduchu), team movement (secvičený prvek), passing (pes probíhá těsně kolem hráče), zig-zag (3 hody, kdy pes chytá střídavě vlevo a vpravo), a v neposlední řadě catch ratio neboli poměr hozených a chycených disků. Objevila se také soutěž Quadruped podobná longdistance, kde se týmy utkávají v několika kolech, přičemž nejhorší tým vždy vypadne a ti nejlepší postoupí do finále.

Odkazy:  DiscDog - český portál o psím sportu  zvaném dogfrisbee 

Dogtrekking

Charakteristika dogtrekkingu spočívá v následujícím: účastník – závodník je se svým psem, opatřeným postrojem typu guard, spojen šňůrou nebo jej vede na vodítku za obojek. Po vytyčené trase se pohybují za pomoci turistické mapy dle připraveného itineráře. Pořadatelem určenou povinnou výbavu (nejčastěji se skládá z karimatky, spacáku, čelovky, mapy, misky pro psa, láhve na vodu a krmení s jídlem) může nést v batohu na zádech, či část uložit do speciálních psích batohů. Na zdolání trati vedené volnou přírodou bývá určen maximální časový limit. Pochody mohou být buď na více kol nebo s možností v průběhu bivakovat. Podobným sportem je caniscross.

Odkazy: Dogtrekking ČR

Obrazek

Flyball 

Flyball je sport i zábava pro všechny temperamentní psy všech plemen. Oproti agility má tu výhodu, že není pro psovoda fyzicky tak nároční, takže se mu mohou věnovat i  fyzicky méně disponovaní psovodi . Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových dráhách. Každá dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček..  Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu (provede tzv. plaveckou otočku) - tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi. V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy (a míčky).

Odkazy:  Flyball club ČR 

Mushing

Jednoduše řečeno – závody psích spřežení, v zimě na sněhu, v létě na kolečkách. Jistou odnoží může být také sport zvaný skijoring, bikering

Odkazy: Svaz sportu psích spřežení